Burza to żywioł. Często czytamy zalecenia: przykucnij w pozycji podobnej do kuli, z głową schowaną i rękami zasłaniając uszy tak, abyś był nisko przy minimalnym kontakcie z podłożem . Nigdy nie chowaj się pod odosobnionym drzewem. Nigdy nie używaj jako schronienia klifu lub skalnego nawisu. Natychmiast oddal się od stawów, jezior i innych zbiorników wodnych. Jak należy się zachować w czasie burzy? 

Zabawa w deszczu to jedno, ale narażanie się na błyskawice to zupełnie inna historia. Błyskawica jest trzecią, najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków w USA, powodując co roku około 30 zgonów i kilkaset obrażeń. Urazy p piorunach mogą przybierać różne formy: oparzenia, zatrzymanie akcji serca, pękające naczynia krwionośne itp. Nasze ciała po prostu nie zostały przystosowane do przewodzenia takiego ładunku prądu!

Czego nie można robić w czasie burzy?

Zasada nr 1, gdy słyszysz zbliżającą się burzę unikaj otwartych, nieosłoniętych miejsc, takich jak ganki, altany, boiska i parki. Bezpiecznego schronienia szukaj domy, biura, centra handlowe i pojazdy z wyłączeniem kabrioletów z koniecznie zamkniętymi szybami.

Nigdy nie kąp się, nie bierz prysznica, nie zmywaj naczyń ani nie miej żadnego innego kontaktu z wodą podczas burzy, ponieważ błyskawica w formie ładunku elektrycznego może przemieszczać się przez instalację wodociągową i elektryzować.

Nie dotykaj, nie opieraj się o betonowe ściany, podłogi i budynki, które zazwyczaj mają w sobie metalowe druty lub pręty. Jeśli piorun uderzy w konstrukcję, a Ty opierasz się o ścianę, możesz zostać porażony prądem.

Nigdy nie zostawaj na otwartej łodzi na akwenie

Łódź pływająca lub kotwicząca  na środku otwartego akwenu podczas burzy jest zasadniczo łatwym celem dla pioruna w czasie wyładowań. W tym wypadku sumują się liczne zagrożenia. Nie tylko jesteś na zewnątrz, na otwartej przestrzeni, na wodzie ale do tego jesteś w konstrukcji złożonej z dużej ilości metalu i innych materiałów przewodzących. Piorun uderza w najwyższy punkt najmniejszego oporu. Na otwartym akwenie, Ty i twoja łódka jesteś najwyższym punktem najmniejszego oporu. Nie tylko sam stajesz w obliczu bezpośredniego niebezpieczeństwa, ale także Twoja łódź może zostać całkowicie zniszczona przez uderzenie pioruna. Może usmażyć instalację elektryczną lub zniszczyć silnik. Sprawdź prognozę przed wyruszeniem na wodę i upewnij się, że masz przynajmniej odpowiednie ubezpieczenie i plisę przed taką wycieczką.

W czasie burzy nie używaj komputerów, laptopów, systemów do gier, pralek, suszarek, kuchenek ani czegokolwiek innego podłączonego do gniazdka elektrycznego. Błyskawica może przemieszczać się przez systemy elektryczne, systemy radiowe i telewizyjne oraz wszelkie metalowe druty lub pręty w betonowych ścianach lub podłogach. Możesz zabezpieczyć swoją elektronikę i urządzenia, instalując w domu zabezpieczenia przeciwprzepięciowe lub p prostu wyłączając je w czasie burzy z gniazdek.

Ogólne środki ostrożności na zewnątrz

Co jeśli zostaniesz złapany przez burzę na zewnątrz? Oczywiście najlepiej kiedy prognoza pogody przewiduje burze, odłóż podróż lub aktywność. Pamiętaj: gdy grzmi grzmi, idź do domu . Znajdź bezpieczne, zamknięte schronienie. Bezpieczne schronienia obejmują domy, biura, centra handlowe i pojazdy z twardym dachem z opuszczonymi oknami. Jeśli jednak zostaniesz złapany na otwartej przestrzeni, działaj szybko, aby znaleźć odpowiednie schronienie.

Najważniejszym działaniem jest usunięcie się z niebezpieczeństwa. Kucanie lub schodzenie nisko na ziemię może zmniejszyć twoje szanse na uderzenie, ale nie chroni cię przed niebezpieczeństwem. Jeśli zostaniesz złapany na zewnątrz bez bezpiecznego schronienia w pobliżu, następujące działania mogą zmniejszyć ryzyko:

  • Natychmiast zejdź z wzniesionych obszarów, takich jak wzgórza, grzbiety górskie lub szczyty.
  • Nigdy nie kładź się płasko na ziemi. Przykucnij w pozycji podobnej do kuli, z głową schowaną i rękami zasłaniając uszy, tak abyś był nisko przy minimalnym kontakcie z podłożem.
  • Nigdy nie chowaj się pod odosobnionym, samotnym drzewem.
  • Nigdy nie używaj jako schronienia klifu lub skalnego nawisu.
  • Natychmiast oddal się od stawów, jezior i innych zbiorników wodnych.
  • Trzymaj się z dala od obiektów przewodzących prąd (takich jak ogrodzenia z drutu kolczastego, linie energetyczne lub wiatraki).
  • Trzymaj się z dala od betonowych podłóg lub ścian. Błyskawica może przechodzić przez dowolne metalowe druty lub pręty w betonowych ścianach lub podłodze.

Środki ostrożności w pomieszczeniach

Przebywanie w pomieszczeniu nie chroni automatycznie przed piorunami. W rzeczywistości około jedna trzecia obrażeń spowodowanych uderzeniem pioruna ma miejsce w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego unikaj kontaktu z wodą podczas burzy. Unikaj używania wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego. Unikaj korzystania z telefonów przewodowych, stacjonarnych. Telefony przewodowe nie są bezpieczne w użyciu podczas burzy. Jednak telefony bezprzewodowe lub komórkowe są bezpieczne podczas burzy. Uderzenia piorunów może nie są zbyt częste, ale nadal się zdarzają. Natomiast jeżeli się już zdarzą, to ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci jest absolutnie poważne. Potraktuj burze poważnie i nie lekceważ ostrzeżeń o nadciągających burzach.