Trąby powietrzne, określane także mianem tornad to zazwyczaj bardzo gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym się one właściwie charakteryzują. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat tornad. W szczególności należałoby zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najważniejsze ich cechy. Warto byłoby również mieć świadomość tego, jaka skala intensywności tornad jest powszechnie wykorzystywana. Należałoby także pamiętać o tym, jakich zasad bezpieczeństwa trzeba przestrzegać w trakcie zagrożenia tornadem.
Czym są trąby powietrzne?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że trąby powietrzne to tak naprawdę to samo co tornada. Najprościej mówiąc, jest to wirująca kolumna powietrza. Charakteryzuje się tym, że jest ona zarówno w kontakcie z podstawą chmury burzowej, jak i z ziemią. Trąby powietrzne można zaobserwować w postaci leja kondensacyjnego. Najwięcej tornad rocznie obserwuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się także słynna Aleja Tornad. Niemniej jednak, trąby powietrzne pojawiają się także w innych krajach i mogą przyczyniać się do powstania naprawdę sporych szkód.
Trąby powietrzne – rodzaje
Istnieją różne rodzaje trąb powietrznych, w zależności od tego, jakie kryterium weźmie się pod uwagę. Wyróżnić można przede wszystkim tornada związane z mezocyklonem, jak i tornada niezwiązane z nim. Poza tym, można dokonać rozróżnienia ze względu na rozmiar trąb powietrznych. Wyróżnia się więc między innymi tornada klinowe. Mówi się także o trąbach lądowych oraz wodnych, w zależności od terenu, nad którym przechodzą.
Tornado związane z mezocyklonem
Tornado związane z mezocyklonem jest takim typem tornada, które powoduje zazwyczaj najpoważniejsze szkody. Prędkość wiatru może dochodzić nawet do kilkuset kilometrów na godzinę. Mezocyklonalne trąby powietrzne powstają zawsze u podstaw superkomórek burzowych. Bardzo często ich przechodzeniu towarzyszą gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak nawalny deszcz, wyładowania atmosferyczne czy ogromnych rozmiarów grad.
Trąba powietrzna niezwiązana z mezocyklonem
Nie każda trąba powietrzna musi być związana z mezocyklonem. Podkreśla się ich związek zarówno z chmurami cumulus congestus, jak i z chmurami cumulus. Ich powstanie nie musi wcale wiązać się z jakimiś dużymi szkodami. Takie trąby powietrzne, zwane również lądowymi charakteryzują się niewielką średnicą leja. Prędkość wiatru w ich wnętrzu także nie osiąga jakichś zawrotnych wartości.
Trąby wodne
Jest to tak naprawdę określenie dla tornad, które powstają i przechodzą nad jakimś akwenem wodnym. Bardzo często jest to morze bądź jakiś ocean. Trąby wodne mogą być związane z mezocyklonem lub nie.
Tornada klinowe i satelickie
Nierzadko można spotkać się również z określeniami takimi jak “tornada klinowe” czy też “tornada satelickie“. Jeżeli chodzi o pierwsze pojęcie, kryją się pod nim trąby powietrzne o dużej średnicy leja. Z daleka wygląda on niczym masywny klin. Niestety, czasami ciężko może być odróżnić takie tornado od podstawy chmur. Tornada klinowe powodują zazwyczaj największe szkody, ze względu na zawrotne prędkości wiatru. Jeśli chodzi zaś o tornada satelickie, towarzyszą one zazwyczaj większym i silniejszym tornadom. Bardzo często obracają się one wokół najsilniejszego wiru. Najpotężniejszym tornadom może towarzyszyć nawet kilka tak zwanych tornad satelickich.
Trąby powietrzne – jak się przed nimi chronić?
Trąby powietrzne to bardzo malownicze, ale i niebezpieczne zjawiska. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy się przed nimi ochronić. Zła wiadomość jest taka, że nie da się całkowicie ochronić przed skutkami tornad. Na szczęście, można zminimalizować ryzyko zniszczeń, jeśli odpowiednio się przygotujemy. Najważniejsze jest zaś to, aby chronić swoje zdrowie i życie. Należy więc śledzić komunikaty pogodowe, zwłaszcza w okresach upałów. Jeżeli meteorolodzy ostrzegają przed trąbami powietrznymi, należy przełożyć swoje plany związane z rekreacją na świeżym powietrzu. Zaleca się pozostanie w budynkach. W trakcie przechodzenia trąby powietrznej najlepiej byłoby skryć się w piwnicy. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, schowajmy się w jakimś pomieszczeniu, które znajduje się pośrodku domostwa.
FAQ:
1. Czy bycie łowcą tornad jest niebezpieczne?
Oczywiście, że tak. Niemniej jednak, pościgi za tornadami mogą być niesamowicie fascynujące. To właśnie z tego względu tak wiele osób decyduje się na nie. Należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bo w przeciwnym razie o wypadek nietrudno.
2. Czy w Polsce często występują trąby powietrzne?
Zmiany klimatu sprawiły, że w Polsce coraz częściej dochodzi do rozwoju niebezpiecznych trąb powietrznych. Na szczęście, zdecydowana większość z nich jest znacznie słabsza od tornad występujących chociażby w USA.
3. Czy trąby powietrzne pojawiają się na wszystkich kontynentach?
Do tej pory nie pojawiły się one jedynie na Antarktydzie.
4. Czy trąby powietrzne da się przewidzieć?
Da się określić ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. Niemniej jednak, bardzo ciężko jest przewidzieć tornado.