Jedni kochają burze, a inni ich nienawidzą. Bez względu na to, do której grupy ludzi należymy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że są to zjawiska niebezpieczne. Najgroźniejsze są dla nas tak zwane superkomórki burzowe. Dla wielu osób pojęcie to może jednak brzmieć nieco enigmatycznie. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym właściwie jest superkomórka burzowa. Warto byłoby też mieć świadomość tego, jakie są rodzaje superkomórek oraz ich cechy charakterystyczne. Należy także zaznajomić się z zasadami bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w trakcie przechodzenia superkomórek.
Czym jest superkomórka burzowa?
Superkomórka burzowa nie jest pojęciem jakoś szczególnie skomplikowanym. To nic innego jak pewien rodzaj burzy. Charakterystyczna jest dla niego obecność prądu wstępującego, określanego także mianem mezocyklonu. Niestety, to właśnie superkomórka należy do nagroźniejszych typów chmur burzowych. Co ciekawe, taki rodzaj burzy może przemierzać nawet setki kilometrów. Ponadto, superkomórki burzowe charakteryzują się stosunkowo długim okresem trwania. To właśnie z nimi wiążą się bardzo niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Mowa tu chociażby o nawalnych opadach deszczu, dużym gradzie czy o tornadach. Superkomórki burzowe wykazują również tendencję do generowania sporej ilości wyładowań atmosferycznych. Mowa tu zarówno o tych doziemnych, jak i o tych chmurowych.
Superkomórka burzowa – jak powstaje?
Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, czym jest superkomórka burzowa, ale i z tego, w jaki sposób ona powstaje. Otóż okazuje się, że do powstania superkomórki niezbędne są pewne szczególne warunki. Przede wszystkim, musi dojść do zderzenia się ze sobą dwóch mas powietrza: ciepłego z chłodnym. Ciepłe powietrze jest również wilgotne, a zimne zdecydowanie suchsze. Poza tym, do rozwoju superkomórki burzowej niezbędne są zazwyczaj gwałtowne zmiany kierunku wiatru w troposferze.
Superkomórka burzowa – rodzaje
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje superkomórek burzowych. Każda z nich ma nieco inne cechy charakterystyczne. Co do zasady, wyróżnia się:
- superkomórki klasyczne
- superkomórki niskoopadowe
- superkomórki wysokoopadowe
Jeżeli chodzi o superkomórki klasyczne, są one w stanie generować najgroźniejsze z tornad. Warto dodać, że ich strefa opadu jest bardzo wyraźnie zaznaczona. Superkomórka niskoopadowa również może generować tornada, które są zazwyczaj bardzo wyraźnie widoczne. Generują jednak zdecydowanie mniej deszczu niż superkomórki wysokoopadowe oraz klasyczne. Jeśli chodzi zaś o superkomórki wysokoopadowe, największym zagrożeniem z ich strony są nawalne opady deszczu. Może więc dojść do podtopień, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z superkomórką przemieszczającą się wolno i bardzo wolno. Wysokoopadowe superkomórki także mogą powodować tornada, ale rzadziej niż superkomórki klasyczne. Niemniej jednak, mogą być one mniej widoczne ze względu na intensywne opady deszczu.
Superkomórka burzowa – zasady bezpieczeństwa w trakcie jej przechodzenia
Superkomórki burzowe prezentują się naprawdę efektownie, zwłaszcza jeśli są obserwowane z pewnej odległości. Niemniej jednak, mogą one stwarzać dla nas zagrożenie, którego nie wolno bagatelizować. Warto zatem śledzić na bieżąco komunikaty pogodowe, jak również pomyśleć o znalezieniu bezpiecznego schronienia. Należy także zabezpieczyć przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu.
Śledź ostrzeżenia pogodowe
Każdy, komu zależy na własnym bezpieczeństwie w trakcie przechodzenia superkomórek burzowych, powinien śledzić komunikaty pogodowe. Jeżeli wydawane są różnego rodzaju ostrzeżenia meteorologiczne, nie należy ich bagatelizować. Warto postępować zgodnie z zaleceniami specjalistów, aby ustrzec się przed zagrożeniem.
Zabezpiecz rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr
Bardzo istotne jest to, aby w miarę możliwości zabezpieczyć swój dobytek przed szkodami. Zdejmijmy z balkonów wiszące rośliny i zabierzmy do domu niewielkie meble ogrodowe. Rzeczy porwane przez wiatr mogą zostać zniszczone, ale mogą także stanowić zagrożenie i uderzyć w coś.
Znajdź bezpieczne schronienie
Najważniejsze jest to, aby w czasie przechodzenia superkomórek burzowych mieć bezpieczne schronienie. Nie wychodźmy więc z domu, jeśli nie musimy. Jeżeli zaś jesteśmy w terenie, szybko poszukajmy bezpiecznego schronienia.
FAQ:
1. Czy każda superkomórka jest niebezpieczna?
Tak. Każda superkomórka burzowa niesie za sobą ryzyko niebezpiecznych dla naszego zdrowia, życia i dobytku zjawisk atmosferycznych. Należy więc zachować daleko posuniętą ostrożność, jeżeli przebywamy na trasie superkomórki burzowej.
2. Czy przed superkomórkami burzowymi wydawane są jakieś ostrzeżenia?
Tak. Na szczęście przed zdecydowaną większością superkomórek burzowych wydawane są ostrzeżenia. Warto więc śledzić na bieżąco komunikaty pogodowe, aby nie przeoczyć ważnych informacji dotyczących niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.
3. W jakich miesiącach dochodzi do rozwoju najbardziej niebezpiecznych superkomórek burzowych?
W Polsce do rozwoju najbezpieczniejszych superkomórek burzowych dochodzi w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Z najmniejszym ryzykiem ich rozwoju mamy do czynienia w miesiącach zimowych takich jak grudzień, styczeń oraz luty.