Radar burz z widokiem opadów deszczu
Radar burz widok Deszcz + Burza
Radar Burz pokazujący błyskawice / pioruny i wyładowania atmosferyczne
Radar burz pokaże lokalizację burzy na mapie burzowej
Zobacz: Gdzie jest burza
Na radarze możemy zobaczyć aktualną mapę Polski i Europy, wyszukać gdzie w danym kraju lun w wybranym rejonie jest burza. Takie radary pogodowe pokazują na żywo przemieszczanie się chmur oraz komórek burzowych. Radar burzowy pozwala między innymi zlokalizować:
- grzmoty
- błyskawice
- wyładowania atmosferyczne
- pioruny
- chmury burzowe
- nawałnice
- gradobicie
- ulewne deszcze
Obserwacja burz dzięki mapie
Mapa Burzowa jest doskonałym podstawowym narzędziem dla tak zwanych “łowców burz”, którzy lokalizują zjawiska atmosferyczne. Otóż łowca burz specjalnie jedzie do centrum tornada, czy też huraganu, w którym tworzy się wewnątrz superkomórka, czyli wielkie chmury burzowe. Tam, gdzie znajduje się burza, łowca chce uwiecznić na zdjęciach i filmie ciekawe interesujące zjawiska atmosferyczne takie jak pioruny, wyładowania atmosferyczne oraz silne wiatry i ogromne chmury, ale także zarejestrować informacje w celach badawczych odpowiednie parametry pogodowe.
Obserwowanie i monitorowanie pogody dla obserwatorów burz jest codziennym hobby. Posiadają zainstalowane specjalne detektory burzowe oraz tak zwane czujniki wykrywające burze nawet kilkaset kilometrów od miejsca urzędowania. Wszystko to połączone jest w sieć i na podstawie zebranych danych zostają sporządzone prognozy burz oraz precyzyjne mapy burzowe, które przedstawiają już aktualne wyładowania pogodowe.
Gdzie jest burza
Jak obliczyć gdzie jest burza, czyli odległość burzy od nas bez Mapy Burzowej? To bardzo proste, aby określić odległość w kilometrach, należy wówczas policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do momentu grzmotu, który usłyszymy. Czyli każda sekunda to około 340 metrów (dlaczego? ponieważ z taką prędkością rozchodzi się dźwięk 340m/s).
Na przykład: grzmot po 7 sekundach od pojawienia się błyskawicy – 7×340 =2380 metrów (ok. 2,3km).
Radar burz – Informacje dla użytkowników
Radar burz umożliwia dokładną obserwację w jakim miejscu na mapie występuje burza i w którym kierunku zmierza. Radar burz daje nam możliwość obserwowania całego przebiegu od początku do końca i na tej podstawie wywnioskować, czy zbliżają się wyładowania atmosferyczne w nasze rejony.
Radar burz polega na wykrywaniu promieniowania elektromagnetycznego oraz fale akustyczne. Radar wykrywa fale o zróżnicowanej częstotliwości i określa ich miejsce funkcjonowania, zdobywając bezpośrednio współrzędne ich występowania.
Radar wysyła impulsy promieniowania, które po pewnym czasie ulegają rozprzestrzenianiu. Aby tak się stało, impuls musi się znaleźć daleko od radaru.
Skutki wykorzystywania radaru burz
Poprzez wykorzystanie i monitorowanie przebiegu burz oraz ich intensywności, szczególnie wpływa to na bezpieczeństwo i uniknięcie zagrożenia. Wykorzystują owe radary dziedziny związane z energetyką, niewątpliwie meteorologią, a także w lotnictwie.
Piloci są szkoleni na ryzyko wystąpienia niedogodności na niebie. Nie startują, dopóki nie dostaną informacji zwrotnej o pogodzie, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom. Do wyłapania wyładowań atmosferycznych na niebie, służą im do tego radary burz oraz ogólne radary meteorologiczne sprawdzające sumarycznie stan pogodowy.
Lądowanie samolotów podczas burzy z pewnością jest najtrudniejszym momentem i zadaniem dla pilotów. Samoloty podczas obniżania lotu na pas startowy zostają rzucane na boki przez intensywny wiatr i ciężko jest temu zaradzić.
W trakcie lotu przy zwrotnej informacji o problemach związanych z możliwym lądowaniem, lot może zostać skierowany na inne lotnisko.
Dlatego użytkując radary burz, jesteśmy w stanie przygotować się na możliwe niebezpieczeństwo i uchronić się przed szkodami materialnymi.
Od którego momentu radar burz jest w stanie wyłapać wyładowania atmosferyczne?
Od początku powstania burz.
Aby wytworzyła się burza, potrzeba do tego unoszącego się ciepłego i wilgotnego powietrza, które następnie zderzy się z zimnym i suchym.
Powietrze nagrzane unosi się do góry i równocześnie ochładza masę zimnego powietrza wskutek czego powstają krople wody i cząsteczki kryształów. Wytworzone nowe składniki zbierają i kumulują w sobie energię, której następstwem jest wyładowanie atmosferyczne i rozpoczęcie burzy.
Radar jest w stanie rozpoznać, gdzie znajduje się burza i w jakie rejony kraju czy świata zmierza. Radary w ciągu dalszym się udoskonala.
Gdzie można znaleźć radary burzowe?
Radary burzowe tak naprawdę można znaleźć na smartfonach jako aplikacje lub strony internetowe dostępne dla wszystkich. Radary burzowe są nie tylko świetnym pomysłem na marketing, ale także są nieprawdopodobnie przydatne dla jednostki.
Oprócz wykorzystywania ich w wielu różnych dziedzinach nauki, są możliwe do posługiwania się przez zwykłego cywila.
Jednym z najlepiej działających radarów burzowych jest blitzortung. Strona umożliwia obserwowanie burz w czasie rzeczywistym oraz miejsce występujących wyładowań atmosferycznych w postaci błyskawic.
W swojej ofercie zawiera miejsca dostępne na całym świecie, które są podzielone na kierunki geograficzne. Oprócz Wschodniej czy Centralnej Europy, znajdzie się tam również Oceania.
W ofercie swoich usług jest dostępna opcja dźwięku, wyładowań, zmian, które są wykryte oraz informuje nas o czasie i stanie opóźnienia zjawiska.
Dane ze strony blitzortung służą do wykorzystania prywatnego i rozrywkowego.
Co należy zrobić, gdy występuje ryzyko burzy?
Nie zbliżaj się do wody ani do terenów mokrych, takie jak plaże lub jeziora. Ryzyko porażenia prądem z błyskawicy znacznie wzrasta.
Unikaj wzniesień i szczytów. Znajdujące się zamki na górach lub inne wysokie budowle często zostają trafione przez pioruny.
Sprzęt domowy i elektryczny odłącz od zasilania. To nie jest mit, że wyładowania atmosferyczne przynoszą szkody oraz ogromne straty majątkowe sprzętom codziennego użytku. Natomiast listwy antyprzepięciowe nie są wystarczające, aby uniknąć konsekwencji związanych z wyładowaniami atmosferycznymi.
Unikaj metalowych przedmiotów, które w gruncie rzeczy nie przyciągają piorunów, ale wyśmienicie je przewodzą. Trzymanie w dłoniach czy przy uchu telefonu komórkowego, kluczy lub monet prawdopodobnie skończy się oparzeniem.
Unikaj jazdy samochodem. Staje się niebezpieczna w przypadku, gdy na dworze wieje silny wiatr, a drzewa kołyszą się we wszystkie strony.
Nie opuszczaj zamkniętego pojazdu. Nie stanie się żadne niebezpieczeństwo z powodu pioruna. Prąd przepłynie po karoserii aż do gruntu, więc nie jest w stanie porazić osoby znajdującej się w środku. Jedynym niebezpieczeństwem jest pogoda, między innymi nawałnica oraz przewracające się drzewa.
Nie zbliżaj się do otwartego okna czy balkonu z zamierzeniem obserwacji zjawiska.
Radar burzowy – jak działa
Radar burzowy to dość powszechnie stosowane urządzenie w dzisiejszych czasach. Może być urządzeniem mobilnym lub stacjonarnym, zainstalowanym w smartfonie, pojeździe, ale najczęściej posiadają je samoloty. Systemy radarów pogodowych pozwalają na bieżąco sprawdzać i rejestrować niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Dzięki znacznej konfiguracji systemu radar wykrywa w swoim zasięgu chmury burzowe o różnym stopniu ich nasilenia. Radar burzowy polega na wykryciu promieniowania elektromagnetycznego i fal akustycznych. Dzięki temu wykrywa fale o zróżnicowanej częstotliwości oraz określa ich miejsce wydobycia, przy czym zdobywa współrzędne ich występowania.
W dalszej części po wykryciu chmur burzowych, dane z radarów przekazywane są na serwery, gdzie trafiają między innymi na nasze aplikacje pogodowe lub mogą posłużyć do ilustracji danych w coraz to bardziej popularnych radarach burz. Niestety radary burz mają pewne ograniczenia wynikające na przykład z kształtu kuli ziemskiej. Urządzenia te stają się nieskuteczne powyżej 200 kilometrów, gdyż mogą pokazywać opad w górnych warstw atmosfery, a na ziemi w tym czasie deszczu jeszcze nie będzie. Dlatego też radary burzowe umieszcza się w znacznie mniejszych odległościach od siebie, aby uniknąć właśnie zakłóceń tego typu. Jednak pomimo nawet takich starań, radar rejestruje opad, który nie koniecznie dociera do ziemi, a miedzy czasie on wyparowuje. W dodatku, nie zawsze ale jednak, radary nie są w stanie wychwycić opadu z bardzo niskich chmur atmosferycznych.
Budowa klasycznego radaru burz
Podstawą w budowie klasycznego radaru burz jest odbiornik. Wzmacnia on pozyskiwane z anteny słabe sygnały do takiej wielkości, aby mogły by być przejmowane przez system meteorologiczny. Następnie główną rolę odbywa nadajnik, który generuje sygnał elektromagnetyczny o wysokiej częstotliwości oraz mocy, pod postacią bardzo krótkich impulsów. Czas trwania takich impulsów liczony jest w mikrosekundach. Moment generowania impulsu wyznaczany jest przez synchronizator. W budowie radaru nie może zabraknąć przełącznika “nadajnik-odbiornik” – podłącza on antenę do nadajnika, gdy nadajnik wytwarza impulsy o wysokiej częstotliwości, a na ten czas odłącza ją odbiornik. Natomiast w pozostałym okresie przełącznik odcina antenę od nadajnika i podłącza do odbiornika. Określony tryb prazy nadajnik-odbiornik sterowany jest przez zegar systemu, czyli synchronizator. System sterowania radarem i prezentacji danych. W starszych modelach radarowych prezentacja odbywała się na wskaźnikach, które stanowiły wówczas odpowiednie lampy elektronowe. Jednak, w dzisiejszych czasach służy do tego pakiet oprogramowania komputerowego, dzięki którym steruje pracę radaru (realizuje np. ustawianie anteny, uśrednianiem sygnału oraz jego przetworzeniem do postaci cyfrowej, czasów początku i końca obserwacji). Natomiast antena nadawczo-odbiorcza przejmuje od nadajnika za pośrednictwem danego przełącznika nadajnik-odbiornik sygnał pod postacią krótkich impulsów elektromagnetycznych o bardzo wysokiej częstotliwości. Następnie wysyła je w przestrzeń w tak zwanej ukierunkowanej wiązki. Dodatkowo antena odbiera sygnał elektromagnetyczny i kieruje je za pomocą przełącznika nadajnik-odbiornik do odbiornika.