Nawałnica to pojęcie, z którym zetknęła się zdecydowana większość z nas. Zazwyczaj kojarzy się ono z piorunami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że z nawałnicą wiąże się zdecydowanie więcej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Należą do nich przede wszystkim silny wiatr, ulewne opady deszczu oraz grad. Najsilniejszym burzom towarzyszyć mogą także tornada. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, w jaki sposób chronić się przed groźnymi skutkami nawałnic. Na pewno wskazane będzie śledzenie ostrzeżeń meteorologicznych oraz stosowanie się do zaleceń służb.
Nawałnica – z jakimi zjawiskami atmosferycznymi wiąże się najczęściej?
Jak już zaznaczono na wstępie, nawałnica wiąże się z naprawdę licznymi zjawiskami atmosferycznymi. Większość z nich może wywołać niebezpieczne skutki. Zarówno ulewny deszcz, jak i wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Dobrze byłoby więc mieć świadomość tego, jakie konkretnie szkody mogą wiązać się z poszczególnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Wyładowania atmosferyczne
Wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza te doziemne stanowią bardzo poważne zagrożenie, którego nie wolno bagatelizować. Najniebezpieczniejsze jest oczywiście przebywanie na zewnątrz w trakcie nawałnicy. Możemy zostać wówczas porażeni przez piorun. Jeśli znajdujemy się na zewnątrz w trakcie przechodzenia burzy, koniecznie schowajmy się w jakiejś dolince. Unikajmy natomiast przebywania pod drzewami. Bezpieczni będziemy natomiast w budynkach oraz samochodach. Ryzyko tego, że do naszego domostwa wpadnie piorun kulisty jest bowiem stosunkowo niewielkie.
Nawalne opady deszczu
Nie da się ukryć, że nawałnicy bardzo często towarzyszą nawalne opady deszczu. Niestety, mogą one powodować niemałe szkody. Najgroźniejsze są tak zwane superkomórki wysokoopadowe. Mogą one bardzo szybko doprowadzić do zalania domostw. Gwałtowne ulewy wiążą się również ze zwiększonym ryzykiem wylania rzek i zarwania mostów.
Opady gradu
Z nawałnicami bardzo często powiązane są opady gradu. Niestety, nierzadko osiągają one spore rozmiary. Zarówno gruby, jak i drobniejszy grad może stanowić poważne zagrożenie dla upraw. Uszkodzeniu mogą także ulec nasze samochody. Niestety, przed skutkami gradu bardzo trudno się ochronić. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż jest to niemal niemożliwe. Jeśli jednak mamy taką możliwość, wjedźmy autem do garażu bądź przykryjmy je grubą pierzyną. Wówczas ryzyko zniszczeń dokonanych przez opady gradu maleje.
Trąby powietrzne
Nie sposób nie zauważyć, że nawałnicom towarzyszą czasem tornada. Określane są one również mianem trąb powietrznych. Najgroźniejsze z nich są związane z mezocyklonem. Wiatr generowany przez trąbę powietrzną może osiągać w skrajnych przypadkach prędkość nawet 500 kilometrów na godzinę. Na szczęście, tak silne tornada pojawiają się stosunkowo rzadko. Niemniej jednak, nawet stosunkowo słabych tornad nie należy bagatelizować.
Nawałnica – jak się przed nią chronić?
Jako, że nawałnice zdarzają się niemal w każdym kraju, dobrze byłoby wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Na pewno warto śledzić wszelkie komunikaty meteorologiczne. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uda nam się zmniejszyć ryzyko szkód. Nie można jednak będzie mówić o ich wyeliminowaniu. Jeżeli meteorolodzy zalecają nam pozostanie w domach i mieszkaniach, należy zastosować się do ich zaleceń. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wyjść z domu, dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Pozostawanie na zewnątrz w trakcie nawałnicy jest bowiem bardzo niebezpieczne. Lepiej schronić się w jakimkolwiek budynku. Pamiętajmy także o tym, aby w miarę możliwości zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które może porwać wiatr. Jeżeli jesteśmy łowcami burz, śledźmy je przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Szczególnie ostrożnie należy podążać za superkomórkami burzowymi. Mogą one bowiem generować najniebezpieczniejsze ze wszystkich zjawiska atmosferyczne. Niemniej jednak, ten rodzaj burz jest najbardziej malowniczy ze wszystkich.
FAQ:
1. Co robić, jeśli burza zastanie nas w górach?
Najlepiej zejść jak najniżej. Jest to szczególnie istotne jeśli przebywamy na jakimś szczycie górskim. Nie wolno pod żadnym pozorem chować się pod drzewami, zwłaszcza wysokimi i samotnymi. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie poszukanie schronienia w jakiejś grocie skalnej bądź w kotlince.
2. Czy da się przewidzieć nawałnicę?
Da się na pewno oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia nawałnicy w jakimś określonym obszarze. Nie da się jednak wskazać konkretnie miejsca oraz czasu, w którym ona wystąpi.
3. Czy nawałnica może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla życia?
Jak najbardziej. Zagrożeniem mogą być wyładowania atmosferyczne, silne porywy wiatru, duży grad, jak również nawalne opady deszczu.
4. Co poprzedza nawałnicę?
Zazwyczaj przed wystąpieniem gwałtownych zjawisk atmosferycznych mamy do czynienia z gorącym i dusznym powietrzem. Bezpośrednio przed wystąpieniem gwałtownej burzy niebo może zasnuć się chmurami cumulonimbus. Nierzadko będziemy mogli zaobserwować także charakterystyczny wał szkwałowy.