Czym jest mapa deszczu?

Jest to mapa radarowa polegająca na udoskonalonym monitorowaniu opadów deszczu, miejsc ich powstawania, kierunku zmierzania, a nawet godzin występowania. Radary stanowią potencjalne źródło do tworzenia map meteorologicznych, między innymi opadów, jak i deszczu, prognozy pogody czy wielu innych artykułów związanych z tematyką meteorologiczną.

Wykorzystywanie radarów w celu stworzenia mapy lub własnej aplikacji jest powszechnym zjawiskiem. Dzięki posłużeniu się charakterystycznymi właściwościami radaru, mapy są w stanie pokazać intensywność opadów i deszczu znajdującego się na danych obszarze.

Intensywność różni się również wielkością chmur. Nad miastem może znaleźć się pojedyncza chmura z intensywnie opadającym deszczem, tak jak zarówno może być podłużna na kilka miast czy nawet państw. Taka chmura może nawet wyróżniać się lekkimi opadami, „kropieniem”.

Mapy graficznie przedstawiają przebieg sytuacji i zmian pogodowych na całym świecie. Między innymi są to burze, wyładowania atmosferyczne, temperatura, wiatr, cyklony, zachmurzenie, opady związane ze śniegiem, z gradem oraz samoistny deszcz.

Jednakże mapy nie zawsze i wszędzie są w stanie określić występowanie opadów w zależności, czy obserwacje radarowe na danym terenie są aktualnie prowadzone. Wystąpić mogą również awarie, zamykające dany obszar obserwacji i na tej przyczynie prowadzenia prognoz meteorologicznych.

Wśród dostępnych opcji, pojawiają się także opcje wyboru godziny i dnia, aby raz jeszcze zaobserwować opady występujące w tym czasie. Często używany sposób do prowadzenia raportów w sprawie opadów deszczu oraz do własnych celów.

Niektóre z aplikacji i stron oferujących monitorowanie prognozy związanej z jakimikolwiek sytuacjami meteorologicznymi oferują przyspieszenie dosłownie co kilka minut. Wpływa to idealnie na planowanie czasu wolnego spędzanego na dworze.

Gdzie można znaleźć mapy deszczu?

W gruncie rzeczy mapy deszczu można znaleźć w całym internecie, na wielu stronach oraz aplikacjach, ale te najlepsze należy samemu dopasować do własnych potrzeb. Począwszy od różnicy graficznej i wizerunkowej aplikacji, czcionce, łatwości dostępu do informacji, kończąc na dopasowaniu graficznym. Wiele portali zajmujących się monitorowaniem stanu pogodowego, w tym opadów deszczu na danym terenie, wyglądają inaczej oraz niejednakowo i oryginalnie przedstawiają graficzny przebieg chmur deszczowych.

Takie mapy deszczu oraz ogólnie meteorologiczne do prognozy pogody są na własny użytek, dostępne dla każdego. Najczęściej jednak i co jest najuczciwsze dla takich stron, są wyłącznie na użytek rozrywkowy.

Czy możliwa jest obserwacja opadów deszczu poprzez mapy i radary na innym kontynencie?

Jak najbardziej ta funkcja i możliwość jest dostępna. Nie jest to ustalone z góry, na jakim kontynencie będzie ta funkcja, a na jakim nie. Pomimo wewnętrznie dopasowanego nawigatora, który dobierze automatycznie nasze rejony mieszkalne, zawsze jest możliwość oddalenia mapy i dostosowania wielkości do własnych potrzeb.

Dlatego funkcja monitorowania przebiegu deszczu jest dostępna na całej planecie.

W jaki sposób mapy wykrywają deszcz?

Wykrycie deszczu i innych typów pogody należy do zadania radarów meteorologicznych (pogodowych). Radary przesyłają impulsy w atmosferę, które trwają bardzo krótko, a odstęp między wysyłaniem większej ilości, jest dopasowywany. Radar jest w stanie odebrać echo pochodzące z opadów atmosferycznych zanim zdoła wysłać następny impuls w przestrzeń.

Impuls, który natrafił w rejon, gdzie występują dane opady, jego część jest w trakcie rozpraszania, co przyczynia się do powrotu części impulsu do radaru.

Radary są w stanie dostarczyć informacji związanych z danymi opadowymi, których promień może sięgnąć nawet powyżej dwustu kilometrów o rozdzielczości jednego kilometra. Na ich podstawie konstruuje się prognozy pogody, które są dostępne wszędzie, łącznie przedstawiane w telewizji.

Kiedy w Polsce występuje najwięcej opadów?

Deszcz w Polsce w największej ilości i sumy opadowej występuje w lipcu. Ilości są tak duże, że „od szczęścia” jest wysokie prawdopodobieństwo powodzi. Suma deszczu, liczy się od siedemdziesięciu, aż do osiemdziesięciu mm.

Według statystyk, największe ilości opadów występują w miejscowości Zakopane, gdzie roczna suma opadów wynosi aż 1229 mm. Na drugim miejscu znajduje się Bielsko-Biała mająca aż 1039 mm. W rankingu znajdzie się również Kraków, Łódź oraz Hel wynoszący jedynie ponad sześćset mm opadów od roku 2000.

Jakie jest najbardziej deszczowe miejsce na mapie deszczu?

Za najbardziej deszczowe miejsce na świecie uznaje się północno-wschodnie Indie, a dokładniej miasto Mawsynram. Deszcz potrafi tam spaść nawet ponad dwunastu tysięcy mm rocznie, czyli ze statystykami z Polski występuje ogromna różnica.

Jednym z innym bardzo deszczowym miejsc jest również Mocznik, znajdujący się w Gwinei Równikowej na południu wyspy Bioko. Opady deszczu mogą tam wynieść nawet dziesięć tysięcy mm rocznie.

Innymi rejonami z dużymi ilościami deszczu są również Mount Waialeale na Hawajach oraz Yakushima w Japonii.