Aktualna Mapa Burz nad Polską

Odczyt aktualny: 9:38 am

 

Co pokazuje mapa burz ?

Na mapie burz widoczne są wszystkie aktualne zakłócenia atmosfery lub powietrza, czyli powszechnie mówiąc burze.

Na mapie oznaczone są burze z piorunami, tornada i huragany , czyli potężne i niebezpieczne rodzaje burz.

Słowa burza używa się również do opisania silnych wiatrów lub innych form niesprzyjających warunków pogodowych.

Ścisła meteorologiczna definicja burzy naziemnej to wiatr o sile 10 lub wyższej w skali Beauforta , co oznacza prędkość wiatru 24,5 m/s (89 km/h, 55 mph) lub większą

Burze mogą trwać od 12 do 200 godzin, w zależności od pory roku i położenia geograficznego. Prędkość pojedynczych burz wynosi zwykle około 20 km na godzinę, ale niektóre burze poruszają się znacznie szybciej, co również uwidocznione jest na mapie burz. W ekstremalnych okolicznościach burza superkomórek może poruszać się od 65 do 80 km na godzinę.

Przyczyny powstania burzy

Burze powstają wówczas, gdy gęste, zimne powietrze nachodzi się na front ciepłego, wilgotnego powietrza. Błyskawica zaś to wyładowanie atmosferyczne, które zwykle występuje podczas burzy z intensywnym opadem deszczu, ale także bez jego towarzystwa.

Częstotliwość zjawisk widocznych na mapie burz

Na całym świecie co roku występuje około 16 milionów burz z piorunami. Najczęściej występują w tropikalnych lasach deszczowych, gdzie mogą one mieć miejsce niemal codziennie. Statystyki prowadzone w W Wielkiej Brytanii podkreślają, że istnieje jedna na trzy miliony szansa, że można być trafionym piorunem w czasie szalejącej burzy. To, że dostaniesz piorunem jest bardziej prawdopodobne, niż wygrana w LOTTO.

Sygnały pogodowe przed burzą gfdy zabraknie mapy burz online

Oprócz sprawdzania naszej mapy burz możesz zorientować się w zbliżającej się burzy, obserwując zmiany pogody. Poszukaj zmian, takich jak:
  • Duże, puszyste chmury cumulus
  • Ciemniejące niebo i chmury
  • Nagłe zmiany kierunku wiatru
  • Nagły spadek temperatury
  • Spadek ciśnienia atmosferycznego

Rodzaje burz widoczne na Mapie Burz

  • Jednokomorowa – Są powszechnie spotykane wiosną i latem i mogą przynosić krótkie okresy ulewnego deszczu i gradu. Chociaż te burze mogą być poważne, w zależności od niestabilności, często przynoszą tylko miłą ulgę w intensywnym letnim upale.
  • Wielokomorowa – Czasami kilka jednokomórkowych burz łączy się, tworząc wielokomórkowe burze. Chociaż te burze mogą cechować się zjawiskami takimi jak grad i porywiste wiatry, to w ich przypadku zagrożenie powodzią jest większe niż w przypadku burz jednokomórkowych. Wielokomórkowe burze z piorunami mogą ustawiać się i przemieszczać w sposób ciągły na tym samym obszarze, zrzucając z chmur znaczne ilości deszczu, co często prowadzi do zalania błyskawicznego terenu i podtopień..
  • Linia szkwału – Burze na linii szkwału to intensywna linia burz z piorunami, która może rozciągać się nawet na setki kilometrów. Linie burz często pojawiają się przed nadejściem potężnego zimnego frontu. Mogą wówczas wystąpić ulewne deszcze, grad, błyskawice i tornada. Ale największym zagrożeniem mogą być porywiste wiatry wiejące w linii prostej, które czasami przekraczają 120 km na godzinę!
  • Superkomórka – Tym, co wyróżnia superkomórkę, jest jej obrotowy prąd wstępujący, który może znacznie przedłużyć żywotność burzy i sprawić, że stanie się bardzo zorganizowana. Ta rotacja jest spowodowana ścinaniem lub zmianą kierunku wiatru lub prędkości wraz z wysokością. Taki układ atmosferyczny jest czasami zauważany na radarze, jako mający wygląd „haka”. Hakowy wir może sygnalizować zorganizowany obrót, a czasem nawet tornado. Oprócz tornad superkomórki mogą generować wszystkie inne rodzaje trudnych warunków pogodowych, w tym gwałtowne powodzie, niszczycielskie wiatry i bardzo duży grad. Superkomórki są najmniej powszechnym rodzajem burzy, ale z pewnością najbardziej intensywnym. Jeśli warunki są odpowiednie, superkomórki mogą działać godzinami, zanim uspokoją się i wygasną.

Czym są grzmoty?

Grzmot to uderzenie piorunem to słyszalne wyładowanie energii z błyskawicy. Dla zwykłego śmiertelnika jest ono słyszalne po chwili o zdarzenia, ponieważ światło porusza się szybciej niż dźwięk. W trakcie burzy możesz oszacować, jak daleko uderzył piorun, mierząc, ile sekund później usłyszysz grzmot. Błyskawica będzie znajdować się w odległości około jednego kilometra na każde cztery policzone sekundy. Grzmoty rzadko słychać z odległości dalszej niż 25 kilometrów. Dźwięk uderzanego pioruna rejestruje się na poziomie około 120 decybeli. Trzy minuty ekspozycji na takie wyładowanie mogą spowodować uszkodzenie ucha wewnętrznego, powodując trwałą utratę słuchu wywołaną hałasem. Ale zdarzają się tez cuda i to całkiem odwrotne. W sierpniu 1771 roku szkocki robotnik, który był głuchy od 20 lat, został uzdrowiony, gdy uderzył go piorun. Psy słyszą szybciej i dokładniej oraz z większej odległości niż ich właściciele, więc mają wcześniejsze ostrzeżenie o zbliżającej się burzy. Amerykanin Roy Sullivan jest rekordzistą w liczbie osób porażonych przez piorun. Podczas swojej 35-letniej kariery strażnika parku przeżył siedem strajków i doznał różnych kontuzji, w tym utraty dużego paznokcia.