Kim są zagadkowi łowcy burz?

   Na świecie mamy do czynienia z wieloma różnymi zjawiskami atmosferycznymi. Niektóre są piękne i niegroźne, inne zaś potrafią siać prawdziwe spustoszenie i strach. Są one jednak nieodłączną częścią świata i natury, która poddawana jest ciągłym badaniom i do której musimy się przyzwyczaić. Nieustanna zmiana klimatu i efekt cieplarniany niektóre te zjawiska dodatkowo nasilają. Są ludzie, którzy potrafią wiele poświęcić, by przybliżyć innym obraz pewnych meteorologicznych wydarzeń i dostarczyć wiedzy na ten temat, często też ratując ludzkie zdrowie i życie. Takimi osobnikami są np. łowcy burz.

Czym są burze?

   Burza jest zjawiskiem meteorologicznym powiązanym z deszczowymi chmurami kłębiastymi. Ich nazwa to Cumulonimbus. Chmury te mają pionową budowę i intensywnie się rozwijają. Najbardziej charakterystyczną częścią burzy są wyładowania elektryczne, zwane również błyskawicami lub piorunami. Towarzyszą im także efekty dźwiękowe, czyli grzmoty. Innymi podobnymi elementami są deszcze, grady, opady śniegu, czy silne wiatry.

Burze powstają poprzez szybkie ochładzanie się wilgotnego i nagrzanego powietrza w dolnej strefie atmosfery, czyli w troposferze. Występują na obszarze całej kuli ziemskiej, jednak większa częstotliwość ich pojawiania się obejmuje tereny strefy międzyzwrotnikowej i umiarkowanej.

Jakie zagrożenia niosą burze?

   Największe zniszczenia niosą za sobą wyładowania elektryczne podczas trwania burzy. Uderzenie pioruna w budynek, instalację elektryczną, czy drzewo może spowodować pożar oraz znaczne uszkodzenia. Trafienie piorunu w człowieka kończy się najczęściej śmiercią, w najlepszym przypadku kalectwem, mniejszym lub większym. Dlatego zachowanie ostrożności w trakcie burzy jest bardzo ważne. Nie należy wtedy narażać się ani wystawiać na jej bezpośrednie działanie. Najlepiej w tym czasie nie wychodzić z domu, zamknąć okna oraz odłączyć sprzęty elektryczne. Natomiast jeśli znajdujemy się już na otwartej przestrzeni należy poszukać bezpiecznego schronienia, jakim może być zabudowany teren bez wysokich wieży, budynków, czy drzew dookoła. Wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się w pobliżu również mogą stwarzać problem.

   Są jednak takie osoby na świecie, które zamiast wycofywać się ze strefy zagrożenia wyruszają w jej głąb. Ci niesamowici ludzie z jednej strony potrafią budzić respekt, z drugiej zaś mogą prowokować nieprzychylne komentarze. Być może dlatego, że profesja łowców burz jest w Polsce wciąż nieodpakowana ze stereotypów i niedomówień.

Kim są łowcy burz?

   Określenie łowcy burz wciąż w dużej mierze nasuwa na myśl nieodpowiedzialnych szaleńców, którzy pragnąc adrenaliny pchają się w sam środek niebezpieczeństwa. Być może jest to jakaś część prawdy, ponieważ należy czuć potrzebę ekstremalnych wyzwań, by zacząć zajmować się czymś takim. Jednak to nie wszystko. Polowanie na burze to rodzaj pasji i hobby, które przynoszą wiele dobrego wszystkim ludziom.

   Łowcy burz zajmują się obserwacją, śledzeniem i przewidywaniem burz. Analizują dostępne dane pogodowe, według których ustalają gdzie zjawisko może wystąpić, po czym ruszają w tamtą stronę. W tym samym czasie udostępniają swoje wnioski i wypatrzenia, by ludność mogła przygotować się na zmiany pogodowe i uchronić przed nimi.

Ta bardziej niebezpieczna i trudna część ich pracy polega na wyczekiwaniu burzy i tkwieniu w niej, gdy już nadejdzie. Ma to na celu udokumentowanie jej przebiegu na filmach, zdjęciach oraz robieniu notatek. Dzięki temu w przyszłości przewidywanie burz na danych obszarach ma mieć szybszy przebieg. To z kolei pozwoli na zabezpieczenie się ze znacznym wyprzedzeniem czasowym. Najczęściej takie informacje trafiają na media społecznościowe.

W innych krajach łowcy burz współpracują z naukowcami oraz służbami pogodowymi, a ich ciężka praca jest doceniana. W Polsce niestety wygląda to trochę inaczej, ponieważ  są oni zdani sami na siebie i wykonują te ryzykowne pomiary zupełnie nieodpłatnie. Jedynym sposobem na zarobek ze ścigania burz może być dostarczenie stworzonych przed siebie materiałów do stacji informacyjnych. Łowcy często narażają swoje życie i zdrowie, chroniąc innych. Mimo, że mają już doświadczenie i wiedzą jak odpowiednio się przygotować, to zawsze istnieje pewne ryzyko. Najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, ponieważ znalezienie się w strefie burzowej wymaga dotarcia do danego miejsca. A podróż w tak trudnych warunkach pogodowych skutkuje niestety częstymi wypadkami i kolizjami samochodowymi.

   W naszym kraju istnieje jedno większe stowarzyszenie łowców burz o nazwie Skywarn, których członkowie informacje o nadchodzących groźnych zjawiskach umieszczają zazwyczaj na Facebooku. Często wyprzedzają w tym procesie stacje meteorologiczne i alerty wysyłane przez RCB.

   Fach, którego podjęli się łowcy burz posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Do plusów na pewno zalicza się możliwość bliskiego obcowania z siłą i pięknem natury. Stanąć twarzą w twarz z szalejącą burzą musi być niezapomnianą przygodą. Pozwala to pokonywać swój strach, napawać się niezwykłymi widokami, a przy tym przynosi wiele dobrego nauce o przyrodzie. Do negatywnych stron zalicza się niepewność wydarzeń oraz konsekwencji, jakie mogą za sobą nieść. Niemniej jednak łowcy z pewnością zasługują na szacunek.