Burza może być groźna dla zdrowia oraz życia człowieka. Burzy często towarzyszą intensywne opady deszczu, śniegu a nawet gradu czy silne wiatry. Dlatego warto odpowiednio zadbać o otoczenie oraz osoby znajdujące się w pobliżu. Jak zachowywać się podczas burzy oraz przed jej rozpoczęciem? Sprawdź co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo.
Co jeśli znajdujesz się poza domem i usłyszysz zbliżającą się burzę? Warto czym prędzej znaleźć bezpieczne schronienie:
– w domu;
– pomieszczeniach gospodarczych;
– zamkniętym samochodzie, zaparkowanym z dala od drzew i linii energetycznych.
Bezpieczne schronienie można opuścić dopiero po 30 minutach od ostatniego grzmotu. W tym czasie można szacunkowo określić odległość burzy od naszego położenia, w bardzo prosty sposób. Wystarczy włączyć sekundnik w momencie zauważenia pioruna na niebie. Do momentu usłyszenia grzmotu. Czy to oby na pewno działa? Światło porusza się z większą prędkością niż dźwięk. Dzięki czemu błysk pioruna ostrzega nas przed zbliżającym się grzmotem. Szacunkowo przyjmujemy, że 1 sekunda przerwy między światłem a dźwiękiem to 1 kilometr odległości, w jakiej znajduje się od nas burza. Jeśli odległość ta jest mniejsza niż 30 sekund. Należy bezzwłocznie udać się do schronienia i tam przeczekać burzę.
Co zrobić gdy burza zastała nas na otwartej przestrzeni, a w pobliżu nie ma żadnego schronienia?
Warto pamiętać, że pioruny, czyli wyładowanie energii atmosferycznej, uderzają w najwyższe punkty. Przykładowo: Na otwartej przestrzeni, piorun uderzy w samotne drzewo, czy człowieka. Mimo, że uderzenie w ludzi jest bardzo mało prawdopodobne, zdarza się. W takiej sytuacji warto znaleźć najniższy punkt w terenie i ukucnąć. Ważne aby ukucną a nie usiąść chyba, że usiądziemy na plecaku czy kurtce. Ponieważ uderzenie pioruna rozchodzi się po ziemi.
Nie należy chować się pod drzewem! Aż 25% ofiar porażenia ludzi przez pioruny, spowodowane są chowaniem się pod drzewem.
Będąc w grupie, warto zachować między sobą kilka metrów odległości. Należy jak najszybciej opuścić zbiorniki wodne oraz unikać wilgotnych miejsc, także deszczu. Również metalowe przedmioty przyciągają pioruny, dlatego warto zdjąć wszelkie metalowe elementy ze swojej garderoby, np. paski. Warto unikać także elementów przewodzących prąd, jakimi są: metal i woda. To tylko dwa najbardziej przewodzące prąd materiały, innymi są:
– złoto,
– srebro,
– miedź,
– aluminium.
Co gdy burza zastanie nas podczas jazdy samochodem?
Należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu. Z dala od drzew, linii energetycznych. Pojazd powinien być zgaszony a okna oraz dach samochodu, zamknięte. Należy pamiętać aby nie dotykać metalowych elementów, które mogą przewodzić prąd.
Uderzenie pioruna w trakcie jazdy, jest o wiele bardziej niebezpieczne. Jasność pioruna może oślepić kierowcę a huk wywołany uderzeniem, może go ogłuszyć. Co może być skutkiem bardzo niebezpiecznego wypadku, poprzez brak kontroli nad samochodem.
Pozostanie w samochodzie jest o wiele bardziej bezpieczne niż bycie na otwartej przestrzeni. Szkielet nadwozia samochodu działa jak tzw. klatka Faradaya. Która chroni wnętrze auta przed działaniem zewnętrznego pola elektrycznego. Dach wykonany z tworzywa nie chroni przed uderzeniem pioruna! Także w przypadku przyczep kempingowych wykonanych z w całości z laminatu, drewna i sklejki, bez metalowej konstrukcji w górnej części. Nie ochroni nas przed piorunem.
Czy uderzenie pioruna może uszkodzić samochód?
Może lecz nie musi. najczęstszymi są uszkodzenia podzespołów elektronicznych, typu radio czy sterowniki. Oczywiście z zewnętrznej strony samochodu, również mogą zostać uszkodzenia. Jak na przykład wypalone punkty w lakierze aż po osmolone dziury w blasze i nadtopione felgi. Zdarzały się nawet przypadki, że podgrzewane szyby rozpryskiwały się, przy przepływie potężnego prądu przez zatopione w szkle druciki.
Jak naszykować się na zbliżającą burzę w domu?
Jeśli znajdujemy się w pomieszczeniu zamkniętym, typu dom lub biuro pracy. Warto naszykować się na zbliżająca się burzę. Co należy zrobić?
O ile burza jest jeszcze daleko bądź dostajemy Alert RCB z prawdopodobieństwem wystąpienia burzy w naszej okolicy. Należy pochować wyposażenia tarasów, balkonów czy drobnych elementów. Które mogłyby zostać porwane przez wiatr i stworzyć zagrożenie. Jeśli burza już się rozpoczęła, należy udać się do domu i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Na początku warto zamknąć drzwi oraz okna, aby piorun nie dostał się do wnętrza domu. Odłączenie wszelkich urządzeń elektrycznych z gniazdek, pomoże uniknąć ich spalenia. Gdyby piorun uderzył w domu bądź linię energetyczną w pobliżu. Najlepiej po prostu wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.
Warto naszykować się na takie sytuacje o wiele wcześniej. Montując w swoim domu zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Chroni on przed wyładowaniami atmosferycznymi, które mogłyby uszkodzić nie tylko sieć, ale także podłączone do niej urządzenia. Kolejnym sposobem jak uniknąć pożaru, uszkodzeń konstrukcji architektonicznych czy porażenia prądem. Jest wyposażenie domu w instalację odgromową. Szczególnie wtedy, gdy dom stoi samotnie to bez względu na wymagania natury formalnej, warto zainwestować w taką instalację. W stosunku do wartości całego domu, nie jest to duży wydatek. A daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa, kiedy zbliża się burza.
Poza przedmiotami materialnymi oraz fizycznym bezpieczeństwem, warto zadbać o swoich bliskich. Głównie dzieci czy zwierzęta, mogą być wystraszone nagłymi hukami oraz jasnymi piorunami na niebie. Czasem wystarczy uspokajające słowo, dotyk aby opanować emocje drugiej osoby bądź zwierzęcia.