Aktualna lokalizacja burzy

Burza została znaleziona

Data odnalezienia burzy:

12:30 pm

Lokalizacja gdzie znajduje się burza:

 

Przebieg burzy krok po kroku

Nadchodzącą burzę zwiastuje szybki rozwój cumulonimbusów, które osiągają wysokość do 16 kilometrów i szerokość nawet do 8 kilometrów. W tym momencie, powietrze znajdujące się w górnych warstwach atmosfery jest zimniejsze (i to o wiele) od powietrza, panującego aktualnie przy powierzchni ziemi (odczuwalnego dla człowieka), co powoduje że cieplejsze powietrze unosi się i wychodzni na spotkanie z powietrzem obecnym w wyższej cześci atmosfery. W momencie tej podróży, wznoszone powietrze ulega rozprężeniu, przez co wzrasta jego gęstość.

Powietrze, docierające do powierzchni Ziemi rozprzestrzenia się na boki, przez co najczęściej na parę minut przed właściwą burzą pojawia się zimny,niekiedy porywisty i nieprzyjemny wiatr. Chwilę po nim na niebie pojawiają sie pierwsze błyski i grzmoty stanowiące wyładowania elektryczne atmosfery,a następnie spada ulewny i gwałtowny deszcz. Jeżeli burza składa się tylko z jednej pojedyńczej komórki burzowej (jedna chmura o strukturze pionowej), to trwa około 25 minut.

Wspomniane pojedyńcze komórki burzowe łączą się niekiedy w zrzeszone multikomórki burzowe, w wyniku czego burza może trwać nieprzerwanie nawet kilka godzin, a w tym czasie w postaci deszczu spasć może na Ziemię nawet 400 tysięcy ton wody. Takie zrzeszenie stanowi bezpośrednią przyczynę wszystkich powodzi i podtopień, które dotykają naszą planetę.