Proste wyjaśnienie, czym tak naprawdę jest burza

Burza to inaczej zjawisko meteorologiczne, które charakteryzuje się wzrostem ciemnych i ciężkich chmur. Sporadycznie słyszy się dźwięki akustyczne i grzmoty, brzmiące różnie – ciche mruknięcia, a nawet trzaski, które powodują szybsze bicie serca.

Wyładowania atmosferyczne są częste w klimacie umiarkowanym i tropikalnym, co z kolei spowodowało, że ludzie przyzwyczaili się do hałasu i gwałtownej siły wiatru, porywającej w powietrze wszystko, co jest lekkie.

W międzyczasie spore ilości deszczu są idealne do podlania plonów i sprzyjające rozwojowi roślin. Burza nie tylko jest malowniczym obrazem, ale niesie przy sobie wiele konsekwencji.

Czego nie robić podczas burzy?

Nie używaj przedmiotów elektrycznych (komputera, odkurzacza czy suszarki do włosów), ani nie sięgaj po urządzenia gazowe. Z tego powodu zawsze istnieje ryzyko porażenia prądem, a zwłaszcza, gdy nie jest im obce przewodzenie ładunku elektrycznego.

Nie wychodź na otwarty teren, ani nie wchodź do wody. Zbiorniki wodne i słodkie, i słone przewodzą znakomicie prąd. Uderzenie pioruna może nie być centralne w człowieka, ale wystarczy, że trafi w taflę wody, która następnie przeniesie ładunek elektryczny do ciała. Podobnie mokre i zwilżone miejsca okazują się nie być na tyle bezpieczne, więc wystarczy chodzić po kałużach lub mokrych piasku na plaży, żeby zostać porażonym.

Nie chowaj się pod drzewami. Oczywiście, że piorun może nie trafić w to drzewo, pod którym się znajdziesz, ale ryzyko wciąż rośnie. Niektóre drzewa, zwłaszcza dęby zostają celem piorunów z tego powodu, że porastają je często mchy. Porosty drzew magazynują w sobie wilgoć, która przyciąga wyładowania atmosferyczne.

Nie zachowuj się nieodpowiedzialnie

Ciekawostki o burzy

Czy wiesz, że pewien mężczyzna został porażony około siedem razy piorunem?

Roy Cleveland Sullivan w ciągu swojego życia został trafiony przez piorun aż siedem razy. Podczas tych pechowych, a może szczęśliwych dni pracował jako strażnik na terenie parku Shenandoah National Park w Wirginii. Za każdym razem uszedł z życiem, mimo że pojawiły się komplikacje zdrowotne. Trafił do księgi rekordów Guinnessa.

Rekordowa długość pioruna

Piorun zapisujący się w historii swoją długością, wyniósł ponad siedemset kilometrów! Czas, w którym się objawił, trwał ponad szesnaście sekund, dopóki nie znikł z nieba. Rozświetlił całe niebo nad Argentyną.

Istnieją różne kolory piorunów

Do niedawna mogliśmy obserwować pioruny począwszy od koloru niebieskiego, fioletowego, a nawet purpurowego. Kolor piorunów bierze się z odległości miejsca nagłego wyładowania atmosferycznego. Pojawiają się także czerwone pioruny, ale są jedynie przyczyną zachodzącego słońca i przejęcia koloru z samego tła. Kolor także zmienia się od różnicy temperatury i natężenia prądu w samej błyskawicy.

W ty miejscu burza prawie się nie kończy!

Największa i prawie nieskończona burza znajduje się w Wenezueli. Dokładnie ma miejsce nad ujściem rzeki Catatumbo, które wpada do jeziora Maracaibo. Burza na tym terenie trwa tak długo, że trafiła nawet do księgi rekordów Guinnessa. Większość roku nad rzeką Catatumbo burza trwa nieprzerwanie przez dziesięć godzin dziennie, a pioruny potrafią strzelać nawet ponad setkę razy na godzinę. Warto się tam zabrać na wycieczkę, aby doświadczyć niesłychanych przygód i być świadkiem pogody, jak podczas apokalipsy. Jednak z pewnością należy uważać na swoje zdrowie!

Jak działa piorunochron?

Piorunochron ma tylko jedno i najważniejsze zadanie. Bronić dom przed trafieniem pioruna. Urządzenie jest zbudowane tak, by pioruny trafiały bezpośrednio w metalową część, zamiast w dach placówki. Wcześniej naelektryzowany metal, pozbywa się ładunku elektrycznego aż do ziemi, omijając dom.

Dlaczego burze omijają miasta?

Jest to zależne od terenów, w których miasto się znajduje. Mogą go otaczać lasy i tysiące drzew, które tworzą bryzę podobną do tej nad morzem. Bryza powstaje dzięki parowaniu wilgoci i oddawaniu w atmosferę ciepłego powietrza, które następnie wraca z powrotem, ale już schłodzone. Powstaje różnica ciśnień między lasami a pozostałymi otwartymi przestrzeniami, co z kolei tworzy silny wiatr.

Islandia najmniej burzowym krajem

Jeśli ktoś się boi burzy, warto rozważyć przeprowadzkę w te skandynawskie rejony. Jednak klimat i temperatura nie podpasuje każdemu, choć to właśnie dzięki niej, burza występuje tam średnio raz na rok.

Piorun kulisty

Prawie każdy słyszał o piorunie kulistym, ale nigdy nie mógł go zobaczyć. Taki piorun jest rzadkim zjawiskiem, w które dotychczas jeszcze nie wierzono. Piorun kulisty przybiera formę kuli, płonącej i naelektryzowanej piłki. Taki piorun wydaje się wiedzieć, dokąd zmierza – zmienia gwałtownie swoje kierunki lotu i porusza się poziomo do podłoża. Notowano, że jego zapach był bardzo podobny do siarki i wydaje dźwięki akustyczne, grzmoty, jak zwykłe pioruny.

Piorun kulisty może wytworzyć się we wnętrzu pomieszczenia i wlecieć nawet przez okno do środka.

Porażenie przez taki piorun niewiele różni się od podstawowego pioruna, a organizm ulega tym samym uszkodzeniom.