Niejednokrotnie jesteśmy świadkami pogarszającej się stopniowo i niejednoznacznie pogody. Z dni charakteryzujących się ciepłem, choćby terminem wakacji, zmieniają się w dni pełne chłodu, ciemnych chmur, deszczu, a w skrajnych przypadkach burzy.
Burza z piorunami
Burza z piorunami jest zjawiskiem znanym wszystkim bardzo dobrze. Jako dzieci niejednokrotnie wychodziliśmy aby obserwować wyładowania atmosferyczne i zadawaliśmy sobie setki pytań
Czym jest burza z piorunami?
Jest zjawiskiem meteorologicznym, występującym najczęściej w miejscach ciepłych, które gromadzą w sobie wilgoć. Czyli na tej samej zasadzie, najmniej burz jest w rejonach zimnych, między innymi Skandynawii.
Do najmniej burzowych państw zalicza się Islandię, Finlandię, a nawet Wielką Brytanię.
Najbardziej aktywne pod względem burzy są strefy tropikalne oraz umiarkowane. Występują we wiosnę i lato w strefie umiarkowanej oraz w porach deszczowych w strefie tropikalnej.
Piorun burzowy jest wyładowaniem elektrycznym, gdy w kroplach wody zbiera się zbyt dużo energii. Niższa część chmury jest obciążona ujemnym ładunkiem elektrycznym. Dochodzi do rozładowania, dzięki czemu powstaje wyładowanie atmosferyczne — błyskawica.
Burze z piorunami występują jako chmury nazywane cumulonimbus. Najbardziej uciążliwe, zwane komórkami, potrafią obracać się niczym cyklony.
Na całym świecie, w każdym momencie dochodzi aż do dwóch tysięcy burz. Natomiast ilość wyładowań atmosferycznych osiąga nawet trzykrotne tej ilości.
Chmura burzowa
Chmura burzowa jest o tyle ciekawa, co unikalna. Nie jest podzielona i nie znajduje się wśród chmur niskich, średnich czy wysokich.
Rozpoczynając, znajduje się na piętrze niskim, a następnie wkracza także w pozostałe partie wysokości.
Konsekwencje uderzenia pioruna
Prąd elektryczny zmierzający do ciała po uderzeniu, znajduje ujście w organizmie człowieka. Wskutek natężenia i siły pioruna, osłony mielinowe zostają uszkodzone, co najczęściej doprowadza do spięcia w mózgu.
Innymi konsekwencjami wywołanymi przez trafienie pioruna mogą być złamane kości, oparzenia, zaburzenia narządu wzroku i słuchu, zaćma, zaburzenia rytmu i pracy serca, paraliż ciała lub kończyny oraz upośledzenie funkcjonowania nerek.
Oprócz tego, częstymi skutkami są również zmiany behawioralne, drgawki czy apatia. Zmiany osobowości mogą być trwałe.
Człowiek tuż po porażeniu traci przytomność i będąc świadkiem tego wydarzenia, niezwłocznie należy zawiadomić pogotowie, sprawdzić stabilność życia oraz ochłodzić oparzenia jeśli występuje taka możliwość.
Porażenie przez piorun wpływa także na ślady cielesne. Możliwe jest wystąpienie wzorów przypominających piorun lub drzewo. Znaki te znikają po kilku dniach lub tygodniach.
W co trafiają najczęściej pioruny wynikające z burzy?
Pioruny dążą do miejsca, które łatwo przewodzi prąd oraz do którego bez trudności jest sięgnąć. Dlatego niemal zawsze sięgają do wysoko położonych budynków czy szczytów. Często świadkiem burzy jest się w górach, gdy szczyty znajdują się wysoko nad poziomem morza.
Pioruny burzowe trafiają bardzo często w zbiorniki wodne i wilgotne miejsca, między innymi w namoczony piach.
Oprócz tego, niebezpiecznym pomysłem byłoby ukrycie się na otwartej przestrzeni i pod drzewem. Drzewa z nierówną, postrzępioną korą sprzyjają warunkom wzrostu mchu i porostów. Rośliny wyrastające na drzewach gromadzą w sobie spore pokłady wilgoci i przyciągają pioruny.
Czym zajmują się łowcy burz?
Łowcy burz analizują przebieg wyładowań atmosferycznych i obserwują, gdzie się chmury burzowe zbliżają. Z wyprzedzeniem, ich zadaniem jest ostrzeganie mieszkańców, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji. W ten sposób chronią nie tylko majątek ludzki, ale także bezcenne życie ludzkie.
W trakcie obserwacji procesu, po dogłębnej analizie, dokumentują go.
Za pierwszego łowcę, “tropiciela” burz uznano Johna Muira. W 1874 roku znajdując się w Kalifornii obserwował kilka godzin burzę. Niestosownym i niebezpiecznym sposobem jego obserwacji pierw było wspięcie się na drzewo i schowanie między gałęziami.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
- Jak daleko może uderzyć piorun?
Przeciętnie piorun uderza w miejsce oddalone o pięć kilometrów od celu, ale zarówno może sięgać nawet 25 kilometrów.
- Jaki najdłuższy piorun zapisał się w historii?
Rekord Guinessa zdobył piorun trzykrotnie uderzający w Stany Zjednoczone. Osiągnął rekordową długość, bo aż 768 kilometrów!
- Jaką prędkość osiąga piorun?
Potrafi osiągnąć nawet trzysta tysięcy kilometrów na sekundę
- Czy telefon komórkowy przyciąga pioruny?
Nie, nie przyciąga. Telefon komórkowy jak inne przedmioty metalowe tylko dobrze przewodzą prąd. Z tego powodu nie są bezpieczne do używania podczas burzy.
- Jak gorący jest piorun?
Przeciętny piorun osiąga 30,000 stopni Celsjusza
- Czy dużo osób przeżywa porażenie piorunem?
Mimo niepokojącego wydźwięku, przeżycie po uderzeniu pioruna jest nierzadkim zjawiskiem. W statystykach uznaje się, że nawet 80% porażonych ludzi przeżywa. Jednak zmagają się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi.