Brontofobia to pojęcie, które dla zdecydowanej większości z nas brzmi nieco enigmatycznie. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, co takiego się pod nim kryje. Warto byłoby też mieć świadomość tego, jak skutecznie radzić sobie z brontofobią. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym można złagodzić uciążliwe objawy brontofobii bądź nawet się ich pozbyć. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zaczną one działać od razu. Cierpliwość jest niezbędna do walki z każdym rodzajem fobii.
Czym jest brontofobia?
Brontofobia to nic innego jak lęk przed burzą. Wydaje się jednak, że bardzo wiele osób boi się burzy. Po czym jednak poznać, że ma się już do czynienia z fobią, a nie ze zwykłym strachem? Rozróżnienia można dokonać poprzez obserwację objawów, jakie mu towarzyszą. Osobie cierpiącej na brontofobię doskwierają naprawdę silne i uciążliwe objawy. Jeżeli je poznamy, o wiele łatwiej będzie nam dokonać rozróżnienia pomiędzy fobią a zasadnym strachem.
Brontofobia – objawy
Brontofobia może powodować naprawdę przeróżne objawy. Najbardziej charakterystycznyczne dla nich jest to, iż są wyjątkowo uciążliwe. Osoba cierpiąca na wspomniany rodzaj fobii może doświadczać ataków paniki. Objawiają się one przede wszystkim drżeniem ciała, dusznościami, rozstrojem żołądka czy bólami psychosomatycznymi. Osoba doświadczająca lęku przed burzą może być również przekonana o tym, że skutki przechodzącej burzy będą opłakane. Wiele osób cierpiących na brontofobię obawia się tego, że do ich lokum wpadnie tak zwany piorun kulisty. Sporo osób boryka się zaś z obawą przed tym, że wiatr dokona szkód w ich majątku. Doskwierać może również lęk przed powodzią oraz przed zniszczeniem upraw na skutek gradu.
Brontofobia – przyczyny
Brontofobia może mieć naprawdę różne przyczyny i ciężko byłoby od razu wymienić je wszystkie. Jedną z nich może być chociażby brak doświadczeń związanych z burzą w dzieciństwie. Równie dobrze jednak, za rozwój tego rodzaju fobii mogą odpowiadać negatywne doświadczenia związane z burzą. Z panicznym lękiem przed nią mogą borykać się także osoby, które w przeszłości doznały uszczerbku na zdrowiu na skutek gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Jak powinna być leczona brontofobia?
Jako, że brontofobia może skutecznie utrudnić nam codzienne życie, powinna być skutecznie leczona. Niestety, walka z nią nie jest tak łatwa, jak mogłoby się niektórym wydawać. Pomocna może okazać się przede wszystkim psychoterapia poznawczo-behawioralna. W niektórych przypadkach trzeba również wesprzeć się lekami. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza psychiatry, jeżeli czujemy się bardzo źle.
Terapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczną metodą walki z zaburzeniami lękowymi. Przydaje się więc także do walki z fobią przed burzą. Spotkania z psychoterapeutą pracującym w nurcie poznawczo-behawioralnym powinny odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się jednak częstsze sesje terapeutyczne. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. W trakcie sesji, pacjent ma szansę zapoznać się z przyczynami fobii. Przede wszystkim, dowiaduje się on jednak, w jaki sposób je pokonać. Nauka kontroli nad lękiem poprawia codzienne funkcjonowanie pacjentów. Efekty mogą pojawić się już po kilku tygodniach. Warto jednak zachować cierpliwość. U niektórych osób mogą one bowiem pojawić się nieco później niż u innych. Wiele zależy od stopnia złożoności konkretnego przypadku.
Leczenie psychiatryczne
Jak już zaznaczono wyżej, w niektórych przypadkach niezbędne staje się leczenie psychiatryczne. Jest ono zalecane przede wszystkim wówczas, gdy objawy fobii dają się pacjentowi wyjątkowo we znaki. Jeżeli więc czujemy, że nie jesteśmy w stanie wykonywać swoich obowiązków, udajmy się do specjalisty. W leczeniu objawów fobii pomóc mogą przede wszystkim leki z grupy SSRI. Są one często określane mianem inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Trzeba przyjmować je systematycznie, bo tylko wówczas będzie można liczyć na efekty. Poprawa samopoczucia powinna nastąpić po około miesiącu przyjmowania zaleconych leków. Jeśli stan samopoczucia nie pojawia się, należy udać się do lekarza i powiedzieć mu o swoich wątpliwościach.
FAQ:
1. Czy można raz na zawsze pokonać brontofobię?
Naprawdę ciężko o jednoznaczną odpowiedź na postawione w ten sposób pytanie. Wiele zależy bowiem od tego, jak zaawansowane objawy nam towarzyszą oraz od tego, jak z nimi walczymy. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, iż części osób udaje się całkowicie pokonać fobię.
2. Czy na brontofobię może cierpieć dziecko?
Jak najbardziej. Z fobią może borykać się tak naprawdę każdy, zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.
3. Czy lęk przed burzą może utrudniać codzienne życie?
Jak najbardziej tak. Osoby cierpiące na brontofobię bardzo często unikają opuszczania domu w lecie, gdy ryzyko rozwoju burz jest największe. Mowa tu jednak o skrajnych przypadkach. Dla zdecydowanej większości osób, lęk przed burzą sam w sobie jest jednak wyjątkowo uciążliwy.