Burza jest bardzo częstym zjawiskien, które przychodzi niechciane i niszczące dotychczas wszystkie istniejące plany. Oprócz szkodliwości w postaci zepsucia dnia czy wakacji, burza za sobą niesie również spore ryzyko zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Będąc trafionym przez piorun, trzeba liczyć się ze sporymi konsekwencjami i ubytkami w zdrowiu. Burze dodatkowo wywołują ogromne szkody materialne.

Jednak bez burzy życie na planecie nie byłoby takie proste i takie, jakie znamy z dzisiejszych czasów.

W dobie internetu powstają skuteczne radary odnajdujące lokalizację i miejsce występowania zjawisk meteorologicznych, umieszczając je na mapę pogodową.

Mapy mogą przybierać formę wszystkich zjawisk atmosferycznych jako jedność, albo poszczególne zjawiska wyróżniać. Dlatego do czynienia mamy z radarami opadów, radarami temperatury oraz radarami burzowymi takimi jak Blitzortung.

Czym jest mapa burzowa Blitzortung?

Blitzortung to świetnie prosperująca aplikacja polegająca na wykrywaniu zjawisk atmosferycznych na świecie. Do wyboru pojawiają się nawet najdalsze zakątki świata, by móc na chwilę w nie się przenieść i wyśledzić zachodzące zmiany pogodowe. Głównym zjawiskiem meteorologicznym, na którym skupia się Blitzortung jest burza. Blitzortung to radar burzowy, który ma na celu wykryć poszczególne wyładowania atmosferyczne oraz ich czas występowania. W przypadku opóźnień, strona nas o tym informuje – choć opóźnienia nie przekraczają więcej niż kilka sekund.

Aplikacja umożliwia nam obserwację na żywo i na ogromną odległość nie ruszając się z domu. Umożliwia na monitorowanie przebiegu burz i wyładowań atmosferycznych.

Jak działa mapa burzowa Blitzortung

Sieć wykrywania burz oraz wyładowań atmosferycznych na żywo w klarowny sposób oznacza miejsca uderzeń piorunów oraz wyładowań. Cele, w które trafiła błyskawica nie znikają powyżej stu dwudziestu minut, przybierając barwę ciemnej czerwieni czy szkarłatu.

Opóźnienia, które występują na wszystkich stronach i aplikacjach związanych z wyładowaniami atmosferycznymi, są widocznie opisane z czasem danego opóźnienia. Jednak nie przekracza ono więcej niż kilka, kilkanaście sekund.

Blitzortung oprócz wskazywania wyładowań atmosferycznych w obojętnie jakim regionie i zakątku świata, za pomocą długich, przerywanych zielonych linii wskazuje na stację meteorologiczną oraz radar, który zarejestrował dany piorun. Takich stacji znajdujących się na terenie Europy oraz całej kuli ziemskiej jest niesamowicie dużo, dzięki czemu otrzymujemy informacje zwrotne dotyczące burz. Z powodu występowania wielu stacji namierzających dane wyładowania atmosferyczne, opóźnienia nie występują w tak ogromnej ilości czasu.

Blitzortung wykorzystuje techniki TOA oraz TOGA w swoich systemach (są to metody funkcjonujące dzięki odległościom od wyładowań atmosferycznych od minimalnie dwóch detektorów. Time-On Arrival TOA oraz Time-On Group Arrival TOGA).

Radary meteorologiczne działają poprzez wysyłanie w atmosferę impulsów fal elektromagnetycznych, które natrafiając na obiekt przeszkadzający, częściowo powracają z powrotem do odbiornika. Odbiornik odczytuje uzyskane informacje, dzięki czemu możemy w pełni korzystać z radarów oraz map burzowych, w tym Blitzortung.

Kto może korzystać z mapy Blitzortung?

Nie ma określonej reguły użytkowania z radarów wyładowań atmosferycznych. Aplikacja jest darmowa i ogólnodostępna dla wszystkich. Służy w celach prywatnych jak i rozrywkowych, byle nie została wykorzystana w celach zarobkowych. Blitzortung jest aplikacją sprzyjającą osobom dorosłym, która świetnie się spisuje informując o miejscach, w których aktualnie znajduje się burza. Dzięki włączeniu Blitzortung, każdy dowie się w prosty sposób gdzie zachodzą wyładowania atmosferyczne, na jakim kontynencie i w jakim państwie.

Z Blitzortung może korzystać dosłownie każdy. Nie trzeba mieć ukończonych osiemnastu lat, ponieważ granica wieku do używania stron meteorologicznych nie istnieje. Strony związane z pogodą wpływają pozytywnie na edukację dzieci oraz młodzieży. Przyczyniają się do większej znajomości czym jest burza i jakie konsekwencje może przynieść nieodpowiedzialne zachowanie (między innymi przebywanie na otwartym terenie lub w wodzie)

Jak korzystać z map Blitzortung?

Strona jest zbudowana w sposób intuicyjny i klarowny dla każdego użytkownika. Podczas pierwszego wejścia na stronę czy aplikację, każdy zdoła zrozumieć jak działa i co pokazuje poprzez widoczne przedstawienie i opisanie funkcjalności radarów. Jedynym pytaniem, które może nasunąć się do głowy to to, czym dokładnie są zielone przerywane linie.

Otóż są to miejsca występowania oraz działalności radarów, które namierzają poszczególne wyładowania atmosferyczne. Im zjawisko występuje bliżej danego radaru, tym szybciej otrzymamy o tym informację bez wielkiego opóźnienia.

Zależy to również od impulsów fal elektromagnetycznych, które okazały się być szybsze w wykryciu zjawiska atmosferycznego.

Krótkie podsumowanie czym jest Blitzortung

  • Blitzortung to aplikacja oraz strona internetowa wykrywająca wyładowania atmosferyczne na całym świecie oraz w wybranym miejscu
  • Blitzortung umożliwia rekreacyjne monitorowanie przebiegu burz
  • Aplikacja jest dostępna dla wszystkich